PostHeaderIcon Audioooki w Polsce

Mp4Audiobooki to nowoczesne substytuty książek. Nie wymagają one poświęcania czasu na czytanie tomów trzymanych w rękach. Wystarczy niewielki odtwarzacz, który może być nawet wbudowany w telefon komórkowy i wygodne słuchawki. Książki w tej modernistycznej formie dostępne są zarówno w sieci, jak i w wielu księgarniach stacjonarnych. Ponadto, kupimy je w empikach, na stacjach benzynowych czy w niektórych sklepach sieciowych.

Producenci audiobooków zadbali o to, żeby celowały one w gust odmiennych osób. Właśnie dlatego, bez problemu znajdziemy te prezentujące dzieła zaliczane do różnorodnych gatunków literackich. Jak nietrudno się domyślić, największą popularnością cieszą się audiobooki będące nagraniami dobrze znanych i cenionych książek. Nie zabraknie tu pozycji naukowych, szczególnie przydatnym uczniom czy studentom, jak i książek o lżejszej tematyce, w tym romantycznych i sensacyjnych czy przygodowych.

Warto przy tym zaznaczyć, że rosnąca sława audiobooków sprawiła, że zdarza się nawet, iż premiera książki uwzględnia od razu premierę audiobooka będącego jej nagraniem.

Rynek audiobooków w naszym kraju jest szacowany na 20 milionów złotych. Choć brzmi to, jak wysoka suma, to jednak wcale nie jest to tak dobry wynik, jak w wielu innych krajach. Mimo tego, trzeba przyznać, że w Polsce występuje tendencja rozwojowa, co oznacza, że liczba osób zainteresowanych audiobookami stale wzrasta. Być może w przyszłości odsetek ludzi słuchających, a nie czytających książki znacznie wzrośnie. Należy przy tym zaznaczyć, że jednak wciąż istnieje też znaczne grono sceptyków, który nie chcą rezygnować z przyjemności wertowania kartek.

Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.