PostHeaderIcon Co bajki dają dzieciom?

Bajki dla dzieci mogą występować zarówno w formie pisanej, jak i multimedialnej. Każdy opiekun wie, że wybierają konkretne tytuły dla dzieci, należy zadbać o to, by bajki te nie miały na malucha złego wpływu. Nie powinny być przepełnione agresją, brutalnością. Powinny natomiast uczyć, rozwijać, pomagać poznać świat. Zarówno pozycje literackie, jak i telewizyjne mogą spełniać tę rolę.

Wybierając dla potomka baśnie czy bajeczki do czytania, koniecznie trzeba dostosować je do stopnia rozwoju szkraba, ale również do jego zainteresowań. Poza tym, starajmy się dowiedzieć, o czym opowiadają. To pozwoli sprawdzić, czy przypadkiem nie zawierają nieodpowiednich treści. Niektóre baśnie okazują się zbyt brutalne i mogą mieć negatywny wpływ na psychikę małego dziecka. Inne bajki okazują się mieć rasistowskie przesłanie czy jakiekolwiek inne elementy wskazujące na nieodpowiednie zachowania.

Szczególnym typem bajek są bajki edukacyjne. Największe właściwości tego typu posiadają bajki telewizyjne. Można wymienić, co najmniej kilka tytułów, które nie tylko bawią, ale też uczą. Są to, m.in. kreskówki opowiadające o przygodach małego eksperymentatora. Dzięki nim, dziecko nie tylko dowiaduje się wielu nowych rzeczy na temat otaczającej go rzeczywistości, ale również rozbudza w sobie chęć poznawania świata, co może być nie tylko początkiem nowych fascynacji, ale również nauką konkretnych rzeczy.

Dodatkowo, bajki mogą pomagać w nauce języków. Niektóre przystosowane są specjalnie do tego – mają teksty i tłumaczenia ukazujące się na dole ekranu. Jednak, poza nimi, można również włączać dziecku zwykłe kreskówki w obcym języku. Dzięki temu, szkraby są w stanie uczyć się nie tylko słówek, ale i całych wypowiedzi, a poza tym, poznają gramatykę. Wbrew pozorom, maluchy bardzo szybko zaczynają pojmować zasady obowiązujące w drugim języku, a oglądanie bajek w dużym stopniu ułatwia im naukę.

Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.