PostHeaderIcon Dorobek literacki Tony Halika

PodróżeTony Halik to jeden z największych, o ile nie największy polski podróżnik. Przez lata zafascynowany był Ameryką Południową i jej dzikimi terenami. Interesował się przy tym kulturą tamtejszych Indian żyjących w plemionach, do których cywilizacja jeszcze nie zagościła. Kilkukrotnie wybierał się tam w długotrwałe podróże, które z reguły odbywał wraz ze swoją żoną. Najczęściej jechał wyposażony jedynie w środek transportu, podstawowe rzeczy oraz w wiedzę na temat regionu, który miał eksplorować. Na przestrzeni lat udało mu się w ten sposób poznać obcą kulturę, dojść do miejsc, do których przeciętny człowiek nie ma wstępu, a nawet nawiązać kontakt z ludami, które są raczej wrogo nastawione do ludzi żyjących w naszym nowoczesnym świecie.

 

Świadectwem podróży Tony Halika były jego publikacje o charakterze naukowo-przygodowym. 13 książek, które napisał to prawdziwe „przygodówki”, które przenoszą nas do krain, których nie znamy i pewnie nigdy nie poznamy. Jednocześnie, uczą nas one, pozwalają dowiadywać się nowych rzeczy, pogłębiać wiedzę geograficzną, ale i tę bardziej ogólną. Dzięki nim, poznajemy inne tradycja, obrzędy oraz historię. Ponadto, Tony Halik był autorem niezliczonej liczby artykułów, a także prowadzącym niegdyś bardzo znanego programu podróżniczego.

 

Wśród książek najbardziej znanych w naszym kraju, należy wyróżnić „180 000 kilometrów przygody”, „Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso” oraz „Moja wielka przygoda”. Oczywiście, miłośnicy tego gatunku oraz samego autora, bez problemu dotrą też do innych wydawnictw. Każda z tych książek jest utrzymana w nieco innym stylu. Raz mają one charakter znacznie bardziej reportażowy, innym razem są zapiskami przypominającymi wymianę pojedynczych, ważnych przygód przeżytych podczas dalekiej podróży. Za każdym razem jednak, czytając je, możemy zatopić się w wyobrażeniach i zapomnieć na chwilę o otaczającej nas rzeczywistości.

 

Publikacje Tony Halika z pewnością nie tylko poszerzą naszą wiedzą, ale i wzbogacą naszą wyobraźnię. Co ważne, każda z nich napisana jest przyjemnym, łatwym w rozumieniu językiem, co sprawia, że wciągną każdego z nas. Bez problemu można je przeczytać „od deski do deski”, nawet na moment nie odrywając się od treści. Interesujące historie oraz prostota formy powodują, że można je polecić naprawdę każdemu.

Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.