PostHeaderIcon Królewna Śnieżka i 7 kasnoludków

Krasnoludek„Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków” to jedna z najpopularniejszych bajek na świecie. Wielokrotnie była ekranizowana, wystawiana jako sztuka teatralna, ale też pojawia się w mnóstwie przekładów i wersji. Jednak jej pierwotna forma to ludowa baśń niemiecka, która w formie literackiej powstała, dzięki braciom Grimm. Po raz pierwszy wydana została w 1812 roku. Chociaż wiele spośród napisanych przez nich bajek to pozycje dość drastyczne, przez wielu współczesnych pedagogów i psychologów odradzane dzieciom, to jednak akurat Królewna Śnieżka stała się jednym z najważniejszych tytułów literatury dziecięcej.

Bajka opowiada o królewnie nieakceptowanej przez macochę, będącą czarownicą. Macocha jest bardzo zazdrosna o to, że królewna jest od niej znacznie ładniejsza i dlatego nakazuje wyprowadzenie królewny z zamku i zabicie jej. Żeby mieć pewność, że dziewczyna nie żyje, nakazuje, aby myśliwy dostarczył jej wyrwane serce. Jednak myśliwy nie potrafi pozbawić życia młodej, niewinnej dziewczyny, dlatego puszcza ją wolno w lesie, a czarownicy dostarcza serce zwierzęcia. Błąkająca się po lesie królewna trafia w końcu na mały domek zamieszkiwany przez siedmiu krasnoludków. To właśnie te niewielkie stworki zaopiekują się nią, dając dach nad głową. Niestety, macocha dość szybko dowiaduje się, że dziewczyna jednak przeżyła. Czarownica postanawia samodzielnie zabić królewnę. Po dwóch nieudanych próbach, postanawia przemienić się w staruszkę, która zapuka do drzwi domku krasnoludków i poczęstuje królewnę zatrutym jabłkiem. Śnieżka dała się nabrać na podstęp, w efekcie czego straciła przytomność. Krasnoludki, przekonane, że dziewczyna już nie żyje, układają ją w trumnie. Przejeżdżający obok książę dostrzega piękną dziewczynę i prosi, by małe stworki podarowały mu jej ciało. Podczas ruszania ciałem, z ust królewny wypada zatrute jabłko, dzięki czemu, wraca ona do sił i ożywa. Książę oświadcza się ślicznej królewnie, wyprawiają wielkie wesele, a przepełniona zazdrością macocha, umiera nie mogąc wytrzymać szczęścia królewny.

Ze względu na fakt, że baśń pojawiała się w wielu zbiorach, a do tego była przekładana i parafrazowana przez wielu autorów, pojawiły się jej różne wersje. Niemniej jednak, podstawa fabuły zawsze pozostawała taka sama. Różnice pojawiają się głównie w sposobie ożywiania królewny, którą w niektórych wersjach budzi pocałunek księcia. Także macocha bywa przedstawiana jako matka królewny.

Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

One Response to “Królewna Śnieżka i 7 kasnoludków”

 • tralley pisze:

  Och jak ja kiedyś lubiłam to bajkę:) Taka gruba była i w ogóle, te emocje hihi. Dzisiaj kupuję dzieciakom bajki albo puzzle dla dzieci na fali takich motywów bajkowych i choć teraz modniejsze niż krasnoludki są bakugany i jakieś gormity, to i tak lubię stare dobre bajkowe fantazje.
  Człowiek zupełnie inną wyobraźnię miał.

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.