PostHeaderIcon Najlepsze książki na świecie

KsiążkiPomimo tego, że każdy czytelnik ma indywidualny gust i preferuje inne gatunki literackie, to jednak wielu specjalistów niejednokrotnie pokusiło się o stworzenie rankingów najlepszych książek na świecie. Niektórzy wybierali je w oparciu o recenzje znanych i cenionych krytyków literackich, inni tworzyli swoje zestawienia, kierując się popularnością książek. Liczyli ilość egzemplarzy zakupionych czy wypożyczonych. Byli i tacy, którzy starali się prowadzić sondy na ten temat. Bez względu na metodę wykorzystaną do zebrania informacji, zazwyczaj rankingi układały się dość podobnie.

 

Dość zaskakujący może być fakt, że wiele z książek dominujących w zestawieniach opowiada o kwestiach historyczno-politycznych. Można stwierdzić, że poniekąd są one najciekawszymi tematami nadającymi się na fabułę dobrej powieści. Wśród czołowych pozycji praktycznie zawsze pojawia się rosyjska epopeja, historyczna powieść „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja. Podobnie jest z dziełem Georga Orwella pt. „Rok 1984”. Przerażająca wizja totalitarnego świata do dziś jest ceniona przez krytyków na całym świecie. Wielokrotnie na listach najlepszych pozycji literackich znajdują się również homeryckie eposy „Iliada” oraz „Odyseja”, zdecydowanie będące najlepszymi dziełami starożytnymi.

 

W pierwszej dziesiątce często znajduje się także „Boska komedia” Dante Alighieriego. Jest to niesamowite połączenie kwestii historycznych z tymi stricte filozoficznymi oraz religijnymi. W rankingach bywa też ujmowany „Ulysses” Jamesa Joyce’a, co jest o tyle zaskakujące, że ta sama lektura bywa traktowana jako jedna z najtrudniejszych książek na świecie. Poza tym, w pierwszej dziesiątce pojawia się „Lolita” Vladimira Nabokova, „Duma i uprzedzenie” Jane Austen czy też „Wściekłość i wrzask” Williama Faulknera.

 

Co ciekawe, pozycja Biblii jest bardzo zróżnicowana. Chociaż mnóstwo osób wymienia ją, jako najważniejsze, a zarazem najlepsze dzieło literackie w historii, to jednak bywają też rankingi, w których znajduje się ona dopiero po koniec pierwszej 50-tki, a nawet dalej. Jest tak m.in. w zestawieniu stworzonym przez amerykańską wersję magazynu „Newsweek”, w której Pismo Święte zajmuje dopiero 41. lokatę.

Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.