PostHeaderIcon Najtrudniejsze książki na świecie

KsiążkaCzłowiek bardzo lubi dokonywać wszelkich podsumowań, zestawień, rankingów, które pozwalają mu na ocenianie i porównywanie. Nic dziwnego, że pewien czas temu stworzono listę najtrudniejszych książek. Zawierała ona 43 pozycje, które zgodnie z opiniami czytelników, są trudne do przebrnięcia. Powody są różne. Część z nich jest pisana specyficznym językiem, inne poruszają skomplikowane, często filozoficzne tematy, jeszcze odmienne zawierają tak szczegółowe opisy pewnych zjawisk, że stają się niezwykle monotonne, a przez to po prostu zbyt nudne, by czytelnik był w stanie przeczytać je z zadowoleniem.

Jedną z głównych pozycji na liście piastuje Pismo Święte. Księga pełna symboli, niejasna, rozmaicie interpretowana jest bardzo trudna w odbiorze i tak naprawdę, nikt nie wie, o czym dokładnie mówi. Wszystko jest tu alegorycznym porównaniem, które pozwala jedynie domyślać się przesłania. Podobnie jest z Koranem, który uplasował się w rankingu tuż za Biblią. Wśród najtrudniejszych książek znalazł się kontrowersyjny tytuł „Mein Kampf”. Obecnie jest ona trudno dostępna, lecz nie zmienia to fakt, że wiele osób chciałoby sięgnąć po nią, choćby tylko po to, żeby zobaczyć dzieło Hitlera. O ile pierwsza część opowiadająca historię życia autora jest łatwa w odbiorze, o tyle znacznie trudniej jest przebrnąć przez drugą część poruszającą tematykę nacjonalistyczną i antysemicką.

Spośród typowej literatury fabularnej do najtrudniejszych książek można zaliczyć „Silmarillion” Tolkiena, „Sto lat samotności” Marqueza czy „Ulisses” Jamesa Joyce’a. Na liście nie zabrakło też polskiej pozycji. Jest nią „Lód” Jacka Dukaja. W rankingu znalazł się również znany pisarz Umberto Eco, który zdaniem czytelników zawarł w „Wahadle Foucaulta” zbyt wiele matematyki. Wysoką pozycję wśród najtrudniejszych książek zajęło też dzieło Marcela Prousta – wielotomowe „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.