PostHeaderIcon Ponadczasowe bajki i wiersze Marii Konopnickiej

Literatura dziecięca ma to do siebie, że z reguły jest całkowicie uniwersalna. Przyglądając się asortymentowi, jaki proponuje nam w tej dziedzinie księgarnia wysyłkowa zauważymy, że praktycznie wszystkie bajki, wiersze, baśnie tworzone z myślą o najmłodszych odbiorcach charakteryzują się ponadczasowością. Bez względu na epokę i dominujące w niej poglądy, dzieci mogą czerpać tyle samo radości z kierowanych do nich lektur. Jedną z najznamienitszych poetek specjalizujących się w zaspokajaniu czytelniczych potrzeb dzieci była Maria Konopnicka. Jej dzieła również nie tracą swej wartości.

Choć autorka żyła na przełomie XIX i XX wieku, to jej książki do dziś są chętnie czytane. Zarówno nowele, jak i bajki oraz wiersze zachwycają swoim przekazem. Wszystkie książki i bajki Marii Konopnickiej posiadają ukryte morały, które łagodnie kształtują wrażliwość odbiorców i pomagają im lepiej zrozumieć świat. Dlatego dzieła autorki polecane są dzieciom już od najmłodszych lat. Czytane przed snem zostaną lepiej zapamiętane. Dobrym pomysłem dla najmłodszych będzie publikacja Wiersze w której znajduje się zbiór utworów poetki. Można je dobierać ze względu na okazję lub czytać po kolei. Są zabawne i proste w zrozumieniu, więc ich czytanie sprawi maluchom niekwestionowaną przyjemność.

Dla tych dzieci, które dopiero poznają bajki Marii Konopnickiej księgarnia proponuje pojedyncze wydania wierszy. Pozwolą one określić, czy maluchowi podoba się twórczość akurat tej autorki. Będzie można też sprawdzić, jak dużo jest ono w stanie zrozumieć z przytaczanych treści. W późniejszym okresie życia szkrab może próbować sam czytać niewielkie publikacje tego typu. Dobrym początkiem jest wydawnictwo takie, jak Stefek Burczymucha. Krótka książeczka o małych wymiarach będzie idealna dla kilkuletnich dzieci.

Niesłabnącą popularnością cieszą się też dłuższe formy napisane przez Marię Konopnicką. Znana wszystkim pokoleniom bajka O krasnoludkach i sierotce Marysi to cudowna opowieść o przygodach małych ludzików i dziewczynce, która się z nimi zaprzyjaźnia. Choć ze względu na długość, początkowo musi być ona czytana przez opiekunów, to z pewnością sprawi radość zarówno im samym, jak i małym odbiorcom.

Podziel się na:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

One Response to “Ponadczasowe bajki i wiersze Marii Konopnickiej”

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.