PostHeaderIcon Seria „Zmierzch” i jej niezwykła popularność

Wampir„Zmierzch” to jeden z największych, książkowych bestsellerów ostatnich lat i z pewnością największy bestseller dla nastolatków. Jest to seria czterech książek opowiadających o rodzie wampirów i 17-letniej dziewczynie, która zakochuje się w jednym z nich, Edwardzie. Początkowo nie ma pojęcia, że jej luby nie jest zwykłym śmiertelnikiem. W końcu jednak się o tym dowiaduje, ale… mimo wszystko nie chce stracić tej miłości.

Z czasem akcja staje się coraz bardziej zawiła, ponieważ o uwagę Belli będzie walczył również inny chłopak. Początkowo dziewczyna także się nim zainteresuje, jednak tym razem okaże się, że jest on wilkołakiem. Czy Bella zdecyduje się zostać przy boku któregokolwiek z nich? Ile poświęceń będzie to wszystko wymagało od głównych bohaterów? Kto stanie w obliczu niebezpieczeństwa?

Niecodzienna, ale jednocześnie ujmująca i bardzo absorbująca historia zafascynowała miliony nastolatków na całym świecie. Niemniej jednak, książka zyskała też uznanie w oczach wielu dorosłych czytelników. Jej uniwersalna treść, a do tego wątki miłosne, dramatyczne, elementy fantastyczne – wszystko to sprawia, że trudno się od niej oderwać.

Wszystkie cztery powieści: „Zmierzch”, „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie” oraz „Przed świtem” zostały napisane przez Stephenie Meyer. Pierwsza część pojawiła się na polskim rynku 1 stycznia 2007r. Przełożyła ją Joanna Urban. Ze względu na ogrom czytelników, książka ta szybko pojawiła się na wysokich miejscach światowych list bestsellerów. Zadebiutowała na 5. miejscu New York Times Best Seller List. Ponadto, otrzymała kilka nagród, m.in. dla najlepszej książki Publishers Weekly.

Seria książek dość szybko doczekała się ekranizacji filmowej. Na chwilę obecną, w kinach nie pojawiła się jeszcze tylko druga część 4. tomu.

Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

2 Responses to “Seria „Zmierzch” i jej niezwykła popularność”

 • czytaczka pisze:

  Ja ostatnią część sagi Zmierzch dostałam na portalu Finta ( http://www.finta.pl )tzn wymieniłam sobie za punkty:). Każdemu polecam przeczytanie całej Sagi – rewelacja po prostu! A jak szkoda wam kasy – to też wymieńcie się książkami z kimś, kto już czytał i szuka czegoś innego – to kapitalna sprawa.

 • tralley pisze:

  A to ja dodam, że też przez portal Finta wymieniałam się jakiś czas temu na książkę – to wprawdzie nie była saga zmierzch ani nic wampirzego, ale tez się opłaciło:)

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.