PostHeaderIcon Skąd różnica w cenach między księgarnią stacjonarną a tą online?

księgarniaW dobie internetu coraz częściej nie dostrzegamy różnic pomiędzy zakupami w sieci, a tymi w sklepach stacjonarnych. Warto jednak za każdym razem porównywać ceny, jakie proponują nam poszczególne punkty handlowe. Jak kształtują się ceny książek i innych produktów sprzedawanych w księgarniach?

Trzeba przyznać, że w tym przypadku punkty internetowe rzeczywiście wypadają o wiele lepiej, niż klasyczne księgarnie. Jest to spowodowane głównie faktem, że także samo funkcjonowanie takich jednostek wiąże się z innymi kosztami ponoszonymi przez ich właścicieli. W księgarniach online ceny są niższe choćby dlatego, że ich posiadacze nie mają większych problemów z magazynowaniem towarów. Bardzo często okazuje się, że w ogóle nie posiadają poszczególnych tytułów „na stanie”. Odbierają je bezpośrednio od wydawcy dopiero w momencie, gdy ktoś złoży zamówienie. Jest to bardzo proste pod względem transakcyjnym, a jednocześnie, pozwala na maksymalne obniżenie cen.

W przypadku księgarni stacjonarnej, pojawia się problem z magazynowaniem towarów, które zwykle znajdują się albo w samej księgarni, albo też w przynależnym jej magazynie na zapleczu. To powoduje, że właściciel takiego punktu musi ponosić wydatki związane z wynajmem odpowiedniej powierzchni. Dodatkowo, musi doprowadzać do niej media, a to kolejne koszty. Żeby móc zarobić na swój biznes, jest więc zmuszony do podnoszenia cen sprzedawanych przez siebie artykułów, czyli książek i pozostałego asortymentu typowego dla księgarni.

Niemniej jednak, na korzyść punktów stacjonarnych przemawia fakt, że produkty są tu dostępne od ręki, bez oczekiwania na przesyłkę, a przede wszystkim, można je dokładnie obejrzeć przed zakupem.

Podziel się na:
 • Digg
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

One Response to “Skąd różnica w cenach między księgarnią stacjonarną a tą online?”

 • tralley pisze:

  Powód taki sam co i przy kazdym innym produkcie… w necie kupuje się po prostu taniej. Jak kupuję dajmy na to jakieś dydaktyczne układanki w szkolnisie (http://szkolnis.pl/) to zawsze się okazuje, że w sklepie na rogu mieli to samo, ale droższe (nawet z przesyłką, sic!).
  to nic dziwnego, że ludzie internet wybierają

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.